Upcoming Boxing Fights Schedule PPV Events in 2016

For the fans of boxing, here at Crizmo, we bring the whole year schedule of all boxing fights. The 2016 boxing calendar includes many big PPV events of boxing as well. The schedule is organized in a way that you can easily know where and when the fight will held and where to watch it live. Let first talk about the big events or the PPV fights to be held in 2016. The first big fight in the month of September is between Gennady Golovin vs Kell Brook. Both of them will take on each other at O2 arena, London, UK. The next high-profile fight in the same month will be on 17th September between Saul Alvarez vs. Liam Smith. HBO PPV will live telecast the fight as it begins.

If not the most viewed but indeed the most awaited fight of 2016 will held on 08th October at Manchester, UK. This fight is between the Wladimir Klitschko vs Tyson Fury II, the undefeated. For the rest of fights, refer to the table given below.

Upcoming Boxing PPV Events

Fight Card Date Arena Live On
Gennady Golovin vs Kell Brook 10 September O2 Arena, London. UK Sky & HBO
Saul Alvarez vs. Liam Smith 17th September Arlington, Texas, USA HBO PPV
Anthony Crolla vs Jorge Linares 24 September Manchester, UK Sky
Juergen Braehmer vs Nathan Cleverly 01 October Germany Sky
Wladimir Klitschko vs Tyson Fury II 08 October Manchester, UK BoxNation
Manny Pacquiao vs Jessie Vargas 05 November Las Vegas, USA HBO*
Sergey Kovalev vs Andre Ward 19 November Las Vegas, USA HBO PPV

 

Where to watch live boxing fights

There are many live sports channels broadcasting live boxing fights and PV events, we will be talking about the channels and online streaming sites that covers the US and United Kingdom population. The famous sport channel in US to show all major boxing PPV events in 2016 is the HBO, HBO PPV and Fox Sport. Online streaming sites in US where one can watch these fights for free are VipBox, First Row Sports and Atdhe.

Fans of boxing from UK can watch the matches live on SkySports. The online resource for those who can’t access TV channels is the BoxNation. BoxNation is however not free and required per-view or weekly subscription.

Complete Schedule of Upcoming Boxing Fights

SEPTEMBER

September 1

At Mashantucket, Conn.:

  • Amos Cowart vs. Nick DeLomba, 8 rounds, lightweights
  • Dardan Zenunaj vs. Jose Salinas, 8 rounds, junior lightweights
  • Mykquan Williams vs. David Nelson, 4 rounds, welterweights
  • Irvin Gonzalez vs. Juan Muniz, 4 rounds, featherweights
  • Wesley Ferrer vs. Angel Figueroa, 8 rounds, lightweights
  • Jon Fernandez vs. Naciff Castillo, 8 rounds, junior lightweights
  • Timmy Ramos vs. Sean Acosta, 4 rounds, middleweights
  • Jonathon Figueroa vs. Hakeem Atkinson, 4 rounds, junior middleweights
  • Jose Roman vs. Khaaliq Core, 4 rounds, welterweights
  • Anthony Laureano vs. Nihir Albright, 4 rounds, welterweights

September 2

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Antonio Gutierrez vs. Jorge Melendez, 10 rounds, middleweights
  • Christian Gonzalez vs. Jonathan Corrales, 8 rounds, lightweights
  • Oscar Duarte vs. Rafael Reyes, 6 rounds, lightweights
  • Technotitlan Nava vs. Juan Bryand, 4 rounds, lightweights
  • Lamont Roach Jr. vs. Mario Macias, 8 rounds, lightweights
  • Edgar Valerio vs. Emmanuel Castro, 6 rounds, featherweights

September 3

At Phoenix (beIN Sports Espanol):

  • Jose Zepeda vs. Emanuel Taylor, 10 rounds, junior welterweights

At Taguig City, Philippines:

  • McJoe Arroyo vs. Jerwin Ancajas, 12 rounds, for Arroyo’s IBF junior bantamweight title
  • Jason Neri vs. Vicente Bautista Jr., 10 rounds, flyweights
  • Joel Canoy vs. Roberto Landero, 10 rounds, strawweights
  • Joepher Montano vs. Raymund Cruz, 8 rounds, junior welterweights
  • Jayseber Abcede vs. Lito Dante, 8 rounds, strawweights
  • Jonel Alibio vs. Bryan Macamay, 8 rounds, junior welterweights
  • Lawrence Rosas vs. Danny Tampipi, 6 rounds, featherweights
  • Gerald Deniega vs. Jomar Borbon, 6 rounds, featherweights

At San Antonio (PBC on NBC Sports Net):

  • Darwin Price vs. Javontae Starks, 8 rounds, junior welterweights
  • Rickey Edwards vs. Kent Cruz, 8 rounds, junior welterweights
  • David Perez vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Junior Castillo vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Justin Paulido vs. Eric Anton, 6 rounds, lightweights
  • Selina Barrios vs. Amanda Garza, 4 rounds, female junior welterweights
  • Brandon Soto vs. Tanner Dodd, 4 rounds, junior lightweights
  • Xavier Wilson vs. Frank Brown, 4 rounds, lightweights

September 4

At Zama, Japan:

  • Naoya Inoue vs. Petchbarngborn Kokietgym, 12 rounds, for Inoue’s WBO junior bantamweight title
  • Takuma Inoue vs. Froilan Saludar, 10 rounds, junior bantamweights
  • Satoshi Shimizu vs. TBA, 6 rounds, featherweights

September 9

At Reading, Pa. (PBC on Spike):

  • Daniel Jacobs vs. Sergio Mora, rematch, 12 rounds, for Jacobs’ WBA “regular” middleweight title
  • Richard Commey vs. Robert Easter, 12 rounds, for vacant IBF lightweight title
  • Travis Kauffman vs. Josh Gormley, 10 rounds, heavyweights
  • Earl Newman vs. Leo Hall, 6 or 8 rounds, light heavyweights
  • Jorge Sebastian Heiland vs. TBA, 8 rounds, middleweights
  • Kermit Cintron vs. Manny Woods, 8 rounds, welterweights
  • Christopher Brooker vs. Elvin Ayala, 8 rounds, super middleweights
  • Erik Spring vs. Simon Henriksson, 6 rounds, junior middleweights
  • Frank De Alba vs. Kiun Evans, 8 rounds, junior lightweights
  • Miguel Martinez vs. Nicholas Hernandez, 6 rounds, junior middleweights
  • Kashon Hutchinson vs. Jordan Morales, 4 rounds, junior welterweights
  • Thomas Velasquez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Las Vegas (CBS Sports Net):

  • Emmanuel Robles vs. Steve Claggett, 10 rounds, junior welterweights
  • Roland Garza vs. Neeco Macias, 8 rounds, junior middleweights
  • Jeremy Nichols vs. Steve Belmonte, 4 rounds, welterweights
  • Ismail Muwendo vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Randy Moreno vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Marina Ramirez vs. Rachel Sazoff, 4 rounds, female junior flyweights

At Moscow:

  • Eduard Troyanovsky vs. Keita Obara, 12 rounds, for Troyanovsky’s IBF junior welterweight title

September 10

At London (HBO):

  • Gennady Golovkin vs. Kell Brook, 12 rounds, for Golovkin’s WBA/WBC/IBF middleweight titles
  • Johnriel Casimero vs. Charlie Edwards, 12 rounds, for Casimero’s IBF flyweight title
  • Lee Haskins vs. Stuart Hall, 12 rounds, for Haskins’ IBF bantamweight title
  • Martin J. Ward vs. Andy Townend, 12 rounds, for vacant British junior lightweight title
  • Craig Richards vs. Dalton Miller, 6 rounds, middleweights
  • Conor Benn vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Ingelwood, Calif. (HBO):

  • Carlos Cuadras vs. Roman Gonzalez, 12 rounds, for Cuadras’ WBC junior bantamweight title
  • Yoshihiro Kamegai vs. Jesus Soto-Karass, rematch, 10 rounds, junior middleweights
  • Ryan Martin vs. Fermin De Los Santos, 8 rounds, lightweights
  • Seniesa Estrada vs. Nancy Franco, 8 rounds, female junior flyweights
  • Carlos Licona vs. Gilberto Mendoza, 6 rounds, lightweights
  • Chazz Moleta vs. Brahmabigi Montgomery, 4 rounds, lightweights

At Lemoore, Calf. (UniMas):

  • Andy Ruiz vs. Franklin Lawrence, 10 rounds, heavyweights
  • Raymundo Beltran vs. Tomas Mendez, 10 rounds, lightweights
  • Daniel Valdivia vs. Gilberto Pereira, 8 rounds, junior middleweights
  • Quilisto Madera vs. Cameron Sevilla, 4 rounds, middleweights
  • Saul Lomas vs. Joshua Joseph, 4 rounds, welterweights
  • Ector Madera vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Arturo Marquez vs. Curtis Waller, 4 rounds, welterweights
  • Rudy Macedo vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Brent Venegas vs. Yesber Romero, 4 rounds, flyweights

At Stockholm, Sweden:

  • Mikaela Lauren vs. Klara Svensson, 10 rounds, female welterweights
  • Dereck Chisora vs. Drazan Janjanin, 8 rounds, heavyweights
  • Anthony Yigit vs. Armando Robles, 10 rounds, junior welterweights

September 13

At Nice, California (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Eddie Ramirez vs. Kevin Watts, 8 rounds, junior welterweights

At Tokyo:

  • Akihiro Kondo vs. Jeffrey Arienza, 12 rounds, lightweights

September 14

At Tokyo:

  • Takuya Watanabe vs. Musa Letding, 12 rounds, junior lightweights
  • Hikaru Nishida vs. Makoto Fuchigami, 12 rounds, middleweights

September 15

At Philadelphia (CBS Sports Net):

  • Dusty Hernandez-Harrison vs. Thomas LaManna, 10 rounds, welterweights
  • Ray Edwards vs. Dan Pasciolla, 6 rounds, heavyweights
  • Kenneth Sims Jr. vs. Gilbert Venegas, 6 rounds, welterweights
  • Devin Haney vs. Mike Fowler, 6 rounds, lightweights
  • Jaron Ennis vs. Eddie Diaz, 4 rounds, welterweights
  • Darryl Gause vs. Darryl Bunting, 4 rounds, super middleweights
  • Anthony Young vs. Malik Jackson, 6 rounds, welterweights
  • DeCarlo Perez vs. Mike Mitchell, 6 rounds, super middleweights
  • Leroy Davila vs. Edgar Cortes, 4 rounds, bantamweights

September 16

At Las Vegas (PBC on Bounce TV):

  • Ishe Smith vs. Frank Galarza, 10 rounds, junior middleweights
  • Justin DeLoach vs. Domonique Dolton, 10 rounds, junior middleweights
  • Alexis Santiago vs. Jose Cayetano, 8 or 10 rounds, junior featherweights
  • J’Leon Love vs. Dahson Johnson, 10 rounds, super middleweights
  • Sharif Bogere vs. Luis Florez, 10 rounds, junior welterweights
  • Lanell Bellows vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Lionell Thompson vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights
  • Juan Heraldez vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Ladarius Miller vs. Maynard Allison, 6 rounds, junior welterweights
  • Maurice Lee vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Sanjarbek Rakhmanov vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Osaka, Japan (beIN Sports Espanol, next-day tape):

  • Shinsuke Yamanaka vs. Anselmo Moreno, rematch, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight title
  • Hugo Ruiz vs. Hozumi Hasegawa, 12 rounds, for Ruiz’s WBC junior featherweight title

September 17

At Arlington, Texas (HBO PPV):

  • Liam Smith vs. Canelo Alvarez, 12 rounds, for Smith’s WBO junior middleweight title
  • Gabriel Rosado vs. Willie Monroe Jr.,12 rounds, middleweights
  • Joseph Diaz vs. Andrew Cancio, 10 rounds, featherweights
  • Diego De La Hoya vs. Orlando Del Valle, 10 rounds, junior featherweights
  • Sadam Ali vs. Saul Corral, 10 rounds, welterweights
  • Eddie Gomez vs. Dario Ferman, 10 rounds, welterweights
  • Hector Tanajara Jr. vs. Thomas Smith, 6 rounds, lightweights
  • Joshua Franco vs. Brian Bazan, 6 rounds, bantamweights
  • Vergil Ortiz vs. Ernesto Hernandez, 4 rounds, junior welterweights
  • Zachary Ochoa vs. Daniel Montoya, 8 rounds, junior welterweights
  • Alexis Salazar vs. Larry Smith, 6 rounds, junior middleweights
  • Anthony Yarde vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

At Gdansk, Poland:

  • Krzysztof Glowacki vs. Oleksandr Usyk, 12 rounds, for Glowacki’s WBO cruiserweight title

At Goeppingen, Germany:

  • Firat Arslan vs. Nuri Seferi, 12 rounds, cruiserweights
  • Christian Hammer vs. Timur Stark, 10 rounds, heavyweights
  • Karo Murat vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Odlanier Solis vs. TBA, Aleksandar Todorovic, 8 rounds, heavyweights
  • Nikola Milalic vs. Mario Daser, 10 rouds, cruiserweights
  • Manuel Charr vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

At Weissenfels, Germany:

  • Dominic Boesel vs. Tony Averlant, 12 rounds, light heavyweights
  • Felix Lamm vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

September 23

At Miami, Okla. (Showtime):

  • Travis Peterkin vs. Radivoje Kalajdzic, 10 rounds, light heavyweights
  • Ivan Baranchyk vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights
  • Ivan Golub vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Trey Lippe-Morrison vs. Ed Latimore, 8 rounds, heavyweights

September 24

At Carson, Calif. (beIN Sports Espanol):

  • Donnie Nietes vs. Edgar Sosa, 12 rounds, flyweights
  • Mark Magsayo vs. Ruben Garcia, 12 rounds, featherweights

At Manchester, England (AWE):

  • Anthony Crolla vs. Jorge Linares, 12 rounds, for Crolla’s WBA lightweight title
  • Hosea Burton vs. Frank Buglioni, 12 rounds, for Burton’s British light heavyweight title
  • Isaac Lowe vs. Tshifhiwa Munyai, 12 rounds, for Lowe’s Commonwealth featherweight title
  • John Ryder vs. Jack Amfield, 12 rounds, middleweights
  • Marcus Morrison vs. TBA, 10 rounds, middleweights
  • Conor Benn vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Callum Johnson vs. TBA, 6 or 8 rounds, light heavyweights

At Cancun, Mexico

  • Jhonny Gonzalez vs. Hirotsugu Yamamoto, 12 rounds, junior lightweights
  • Diego Cruz vs. Ivan Cano, 10 rounds, welterweights
  • Lourdes Juarez vs. Yesenia Gomez, 8 rounds, female flyweights

At Frankfurt, Germany:

  • Marco Huck vs. Ovill McKenzie, 12 rounds, cruiserweights

September 27

At Santa Fe, N.M. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Bryant Perrella vs. Yordenis Ugas, 10 rounds, welterweights

September 30

At Chicago (CBS Sports Net):

  • Mike Lee vs. Chris Traietti, 10 rounds, light heavyweights

At Mexico City (Telemundo):

  • “Boxeo Telemundo”

At Indio, Calif. (Estrella TV):

  • Petr Petrov vs. Michael Perez, 12 rounds, WBA lightweight eliminator
  • Niko Valdes vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Bastie Samir vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Jonathan Navarro vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Javier Padilla vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Luis Coria vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Harrare, Zimbabwe:

  • Charles Manyuchi vs. Damien Martin, 12 rounds, welterweights

OCTOBER

October 1

At Neubrandenburg, Germany:

  • Juergen Braehmer vs. Nathan Cleverly, 12 rounds, for Braehmer’s WBA “regular” light heavyweight title
  • Enrico Koelling vs. Ryno Liebenberg, 12 rounds, light heavyweights

At Chicago:

  • Ramiro Carrillo vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Achour Esho vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Josh Hernandez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Jose Romero vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Ruben Schobitz vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Jessica McCaskill vs. TBA, 4 rounds, female lightweights
  • Yousif Saleh vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Manukau, New Zealand:

  • Joseph Parker vs. Alexander Dimitrenko, 12 rounds, heavyweights

At Oslo, Norway:

  • Cecilia Braekhus vs. Ann Sophie Mathis, rematch, 10 rounds, female welterweights

October 3

At Tokyo:

  • Jonathan Barros vs. Satoshi Hosono, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

October 7

At Tampa, Fla. (Telemundo):

  • “Boxeo Telemundo”

At Los Angeles (Estrella TV):

  • “LA Fight Club”

At Glasgow, Scotland:

  • Ricky Burns vs. Kiryl Relikh, 12 rounds, for Burns’ WBA junior welterweight title
  • Scotty Cardle vs. Kevin Hooper, 12 rounds, for Cardle’s British lightweight title
  • Charlie Flynn vs. Kofi Yates, 6 rounds, lightweights
  • Joe Ham vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Dillian Whyte vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

October 8

At Harrow, England:

  • Liam Walsh vs. Andrey Klimov, 12 rounds, IBF junior lightweight eliminator
  • Tom Baker vs. Miles Shinkwin, 10 rounds, light heavyweights

At San Juan:

  • Juan Manuel Lopez vs. Wilfredo Vazquez Jr.,12 rounds, junior lightweights

At Hong Kong:

  • Rex Tso vs. Ryuto Maekawa, 12 rounds, junior bantamweights

October 14

At Palm Bay, Fla. (Telemundo):

  • “Boxeo Telemundo”

At Launceston, Australia:

  • Daniel Geale vs. Renold Quinlan, 12 rounds, super middleweights

At Philadelphia:

  • Ismael Garcia vs. Tyrone Brunson, 8 rounds, junior middleweights
  • Victor Vasquez vs. Osnel Charles, fourth fight, 6 rounds, lightweights
  • Mike Reed vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Fred Jenkins Jr. vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Anthony Burgin vs. Gerald Smith, 6 rounds, lightweights
  • Hasan Young vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Isaiah Wise vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Steven Ortiz vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Nelson Acevedo vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

At Hamburg, Germany:

  • Noel Gevor vs. Mirko Larghetti, 12 rounds, cruiserweights

October 15

At Liverpool, England:

  • Tony Bellew vs. B.J. Flores, 12 rounds, for Bellew’s WBC cruiserweight title
  • Luke Campbell vs. Derry Mathews, 12 rounds, lightweights
  • Sean Dodd vs. Gary Sykes, 12 rounds, lightweights
  • Ryan Burnett vs. Ryan Farrag, 12 rounds, for Burnett’s British bantamweight title
  • David Price vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Rocky Fielding vs. TBA, 10 or 12 rounds, super middleweights

At Frederikshavn, Denmark:

  • Dennis Ceylan vs. Ryan Walsh, 12 rounds, for vacant European featherweight title

October 21

At Mexico City (Telemundo):

  • “Boxeo Telemundo”

At Edinburgh, Scotland:

  • Josh Taylor vs. Dave Ryan, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior welterweight title

October 22

At Cardiff, Wales:

  • Chris Eubank Jr. vs. Tommy Langford, 12 rounds, for Eubank’s British middleweight title
  • Liam Williams vs. Ahmet Patterson, 12 rounds, for Williams’ British junior middleweight title
  • Bradley Skeete vs. Shayne Singleton, 12 rounds, for Skeete’s British welterweight title
  • Tom Stalker vs. Craig Evans, third fight, 10 rounds, lightweights

At Kempton Park, South Africa:

  • Kevin Lerena vs. Micki Nielsen, 12 rounds, cruiserweights
  • Chris van Heerden vs. Namibian Sacky Shikukutu, 10 rounds, welterweights
  • Hekkie Budler vs. Siyabonga Siyo, 10 rounds, junior flyweights

At Toowoomba, Australia:

  • Brent Rice vs. Matt Casboult, 10 rounds, junior lightweights
  • Heman Ene-Purcell vs. Justin Whitehead, 6 rounds, heavyweights

October 29

At Sydney, Australia:

  • Cameron Hammond vs. Jack Brubaker, 12 rounds, for vacant Commonwealth welterweight title

NOVEMBER

November 4

At Los Angeles (Estrella TV):

  • “LA Fight Club”

November 5

At Las Vegas (PPV):

  • Jessie Vargas vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Vargas’ WBO welterweight title

At Potsdam, Germany:

  • Giovanni De Carolis vs. Tyron Zeuge , rematch, 12 rounds, for De Carolis’ WBA “regular” super middleweight title

At Levallois, Fance:

  • Cedric Vitu vs. Isaac Real, 12 rounds, for Vitu’s European junior middleweight title
  • Guillaume Frenois vs. Samir Ziani, 12 rounds, for vacant European featherweight title

November 10

At Boulogne-sur-mer, France:

  • Thomas Masson vs. Valery Yanchy, 12 rounds, for Masson’s European flyweight title

November 19

At Las Vegas (HBO PPV):

  • Sergey Kovalev vs. Andre Ward, 12 rounds, for Kovalev’s WBO/IBF/WBA light heavyweight title

November 26

At TBA (Showtime):

  • Anthony Joshua vs. TBA, 12 rounds, for Joshua’s IBF heavyweight title